Czy warto kupić ekspres na kapsułki? Poznaj wady i zalety

Ekspres na kapsułki to coraz częściej wybierane rozwiązanie wśród osób, które chcą wypić dobrą kawę, nie poświęcając na jej przygotowanie wiele czasu. Czy jednak ekspres kapsułkowy to dobry i opłacalny zakup?

Ekspresy na kapsułki to ciśnieniowe maszyny, które są nawet 5 razy tańsze niż dobrej jakości ekspresy automatyczne. Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach ich niska cena, nie oznacza także niskiej jakości i często warto się na nie zdecydować, aby jednym kliknięciem przygotować wyśmienitą kawę. Dowiedz się, jakie są zalety i wady ekspresów kapsułkowych. 

Jak przygotować kawę w ekspresie kapsułkowym?

Warto podkreślić, że przygotowanie kawy w ekspresie kapsułkowym jest bardzo proste. Na początku należy uzupełnić pojemnik z wodą, a później włożyć kapsułkę w wyznaczone dla niej miejsce. Kolejnym krokiem jest ustawienie filiżanki pod dozownikiem i naciśnięcie przycisku uruchamiającego zaparzenie kawy. Przygotowanie napoju zwykle trwa kilka minut. Gdy kawa jest już gotowa, należy usunąć z ekspresu opakowanie po kapsułce. 

Jakie zalety ma ekspres kapsułkowy?

Największą zaletą ekspresu kapsułkowego jest szybkość przygotowania kawy. Zwolennicy tego rodzaju maszyn podkreślają także, że dużym plusem jest parzenie różnych rodzajów kaw – producenci kapsułek oferują zarówno różnego rodzaju kawy czarne, mleczne, jak również z dodatkami np. z czekoladą, przyprawami korzennymi itp. Istotne jest także to, że ekspresy kapsułkowe są łatwe w obsłudze oraz w czyszczeniu. Docenia się je także za to, że mają nowoczesny design i kompaktowy rozmiar. Niewątpliwą zaletą tych maszyn jest ich cena – zwykle kosztują od 130 zł do 500 zł (są także modele z wyższej półki). 

Jakie wady ma ekspres na kapsułki?

Największą wadą ekspresów kapsułkowych jest to, że można w nich zaparzać kawę tylko przy użyciu kapsułek tego samego producenta, co maszyna. Jeszcze do niedawna niektórzy próbowali to obchodzić, stosując własną, metalową kapsułkę, którą regularnie uzupełniali kawą, jednak aktualnie ekspresy coraz częściej wyposażone są w specjalne mechanizmy, uniemożliwiające takie rozwiązanie. Tym samym decydując się na zakup ekspresu kapsułkowego od konkretnego producenta, należy pamiętać, że będą do niego pasowały tylko produkowane przez niego kapsułki. Właśnie dlatego wybór tej maszyny sprawia, że chociaż ekspres jest tani, to cena jednostkowa kapsułki jest wysoka i waha się od 1,2 zł do 2,5 zł (w zależności od rodzaju kawy). Istotne jest także to, że kapsułka to produkt gotowy tzn. zawiera zmieloną kawę, często z dodatkiem sproszkowanego mleka – dlatego przeciwnicy tego rozwiązania mówią, że przygotowana z ekspresu kapsułkowego kawa jest niskiej jakości, a niektórzy porównują ją nawet do kawowego fast-foodu. Kolejną wadą ekspresów na kapsułki jest także to, że gorzej funkcjonują – są głośniejsze niż ekspresy automatyczne, częściej się psują i są mało wydajne.  

Przeczytaj także:   Poznaj nowe metody parzenia kawy: drip, aeropress i kawiarka ciśnieniowa

A jeśli zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy wybrać, koniecznie sprawdź nasz ranking! Porównaliśmy w nim 4 różne maszyny oraz opisaliśmy ich wady i zalety. Przeczytaj artykuł i wybierz ekspres, dzięki któremu przygotujesz pyszną kawę – sprawdź!

Jakie ekspresy kapsułkowe są dostępne na rynku?

Obecnie istnieje wielu producentów ekspresów kapsułkowych na rynku. Wśród nich znajdują się tańsze maszyny i są to m.in.: Bosch Tassimo (280 zł), De’Longhi Nespresso (500 zł), Krups NESCAFÉ® Dolce Gusto® (250 zł) i Tchibo Caffissimo (300 zł). Są dostępne także droższe ekspresy kapsułkowe, w tym np. Tchibo Caffissimo Latte Argento Saeco (1000 zł).