Kiedy lepiej sprawdzi się ekspres przelewowy, a kiedy ciśnieniowy?

Kiedy lepiej sprawdzi się ekspres przelewowy, a kiedy ciśnieniowy?

Dobra kawa wypita w domowym zaciszu z pewnością jest świetnym rozwiązaniem w zabiegany poranek lub relaksujące, weekendowe popołudnie. Aby była smaczna i aromatyczna, a przygotowanie proste i szybkie, warto zdecydować się na ekspres do kawy. Jaki rodzaj wybrać i kiedy lepiej sprawdzi się ekspres przelewowy, a kiedy ciśnieniowy?

Zastanawiając się nad tym, czy lepiej sprawdzi się ekspres kapsułkowy, kolbowy automatyczny, czy może jednak przelewowy, na początku warto najpierw przemyśleć, ile czasu chce się poświęcić na przygotowanie kawy, a także, czy chce się brać w tym czynny udział. Bez względu jednak na wybrany rodzaj ekspresu, obojętnie czy będzie to ekspres przelewowy, czy ciśnieniowy, pozwoli przygotować pyszny, czarny napój i delektować się chwilą. 

Kiedy warto zdecydować się na ekspres przelewowy?

Drip

W ekspresie przelewowym kawa zaparzana jest wrzątkiem, bez dodatkowego ciśnienia. Ten rodzaj sprzętu do kawy sprawdzi się u osób, które piją jej duże ilości i zawsze chcą mieć możliwość wypicia kolejnej filiżanki ciepłego napoju. Po przejściu wody przez filtr z kawą trafia ona bezpośrednio do dzbanka, który w wielu przypadkach pomieści nawet 2 litry napoju. Dlatego też ekspres przelewowy sprawdzi się u wszystkich, którzy poszukują urządzenia wydajnego i utrzymującego ciepło kawy po zaparzeniu. Dodatkowo ten rodzaj zaparzacza do kawy sprawdzi się u osób, które oczekują, by sprzęt był prosty w obsłudze i czyszczeniu. Ekspres przelewowy to także urządzenie dla kawoszy, którzy uwielbiają czarny napój, gdyż przy jego pomocy nie można wykonać automatycznie kawy innej niż czarna. By kawa z niego smakowała wybornie, należy pamiętać, by wybierać kawę średnio mieloną (świetnie sprawdzi się np. ta propozycja: Kawa Świąteczna Brazylia – Daterra Blossom). Wśród polecanych ekspresów przelewowych dostępnych na rynku wyróżnia się marki: Bosch, De’Longhi, Melitta, Siemens i Gastroback

Przeczytaj także:   Poznaj nowe metody parzenia kawy: drip, aeropress i kawiarka ciśnieniowa

Kiedy sprawdzi się ekspres ciśnieniowy?

Ekspres ciśnieniowy

Ekspresy ciśnieniowe parzą kawę przy użyciu nie tylko gorącej wody (jak w ekspresie przelewowym), ale pod wysokim ciśnieniem. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na automatyczny ekspres ciśnieniowy, który parzy dowolną kawę po użyciu jednego przycisku. Dzięki niemu można przygotować nie tylko espresso, ale także cappuccino lub kawę latte. Decydując się na ten rodzaj ekspresu, warto wybrać jeden z firm takich jak Siemens, Bosch, Jura lub Krups. Popularne są także ekspresy kapsułkowe, które także bardzo szybko umożliwiają przygotowanie napoju, jednak by to zrobić, należy najpierw umieścić w nim tzw. kapsułkę, czyli pojemniczek z jedną porcją dowolnej kawy. To dobry wybór dla osób, które szukają prostego w obsłudze ekspresu, zajmującego niewiele miejsca. Wśród popularnych modeli znajdują się marki takie jak Nespresso, De’Longhi i NESCAFÉ® Dolce Gusto®. Bardziej skomplikowanym w obsłudze jest ekspres kolbowy, który wymaga każdorazowego uzupełnienia kolby kawą, a następnie opróżnienia jej po przygotowaniu jednej filiżanki napoju. Sprawdzi się szczególnie u wielbicieli procesu parzenia kawy. Wśród znanych urządzeń tego typu wyróżnia się marki: De’Longhi, Saeco i Krups.