Kiedy warto kupić ekspres przelewowy? Poznaj jego zalety i wady

Ekspres przelewowy to idealne rozwiązanie dla kawoszy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez czarnego napoju. To także sprzęt stworzony dla tych, którzy piją duże ilości kawy – ekspres nie tylko zaparzy jej dużą ilość, ale także sprawi, że będzie długo ciepła.

Jak przygotować kawę w ekspresie przelewowym?

Aby przygotować kawę w ekspresie przelewowym, należy najpierw wlać wodę do pojemnika, a następnie umieścić w maszynie filtr z kawą (niektóre modele zawierają wbudowany młynek, w którym wcześniej przygotowuje się ziarna). Następnie należy użyć przycisku, w który jest wyposażony główny element maszyny i tym sposobem uruchomić proces parzenia. Ekspres podgrzeje wodę, a później przeleje ją przez filtr ze zmieloną kawą. W ostatnim etapie czarny napój trafia do dzbanka, z którego można rozlać kawę do filiżanek. 

Dlaczego warto kupić ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy to urządzenie, które pozwala zaparzyć w krótkim czasie dużą ilość czarnego napoju – nawet do 2 litrów na raz. Tym samym będzie to idealny sprzęt dla kawoszy uwielbiających przelew, a niechętnie korzystających z metod parzenia takich jak drip, aeropress czy Chemex. Ponadto zaletą ekspresów przelewowych jest to, że dzięki podgrzewaczowi kawa przez długi czas pozostaje ciepła. Niewątpliwym plusem jest także to, że jest prosty w obsłudze, zajmuje niewiele miejsca (mniej niż np. ciśnieniowy ekspres automatyczny), a także, że jest łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo wybierając jeden z nowoczesnych modeli, ma się możliwość m.in. ustawienia czasu włączenia parzenia, sygnalizację zakończenia tego procesu, a także regulację mocy kawy. 

A jeśli zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy wybrać, koniecznie sprawdź nasz ranking! Porównaliśmy w nim 4 różne maszyny oraz opisaliśmy ich wady i zalety. Przeczytaj artykuł i wybierz ekspres, dzięki któremu przygotujesz pyszną kawę – sprawdź!

Jakie wady ma ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy nie sprawdzi się u osób, które lubią np. kawy mleczne. Z reguły modele nie są wyposażone w spieniacz mleka, a także uniemożliwiają ich automatyczne przygotowanie. Będzie to także nieodpowiedni sprzęt dla kawoszy, którzy chcą mieć kawę na już, bo parzenie z wykorzystaniem tej maszyny trwa kilka minut, czasem nawet od 5 do 10 minut. Ponadto, chociaż dla zwolenników tego rodzaju ekspresu jest on łatwy w obsłudze, to osoby niedoświadczone mogą sobie z nią nie poradzić. Ekspres przelewowy nie jest także polecany osobom, które piją niewiele kawy np. 1-2 filiżanki – w takich sytuacjach lepszy będzie np. ekspres kolbowy, kapsułkowy lub automatyczny. 
Popularni producenci ekspresów przelewowych: De’Longhi (350 zł), Graef (600 zł), Moccamaster (900 zł), Melitta (500 zł).

Przeczytaj także:   Młynek do kawy – czemu warto go mieć oraz jaki wybrać?