Młynek do kawy – czemu warto go mieć oraz jaki wybrać?

Ekspresy do kawy na Ceneo

Młynek do kawy – czemu warto go mieć oraz jaki wybrać?

Młynek do kawy jest przydatny nie tylko w kawiarniach, ale także w domu, gdyż zmielona tuż przed zaparzeniem kawa jest dużo bardziej aromatyczna i smaczniejsza niż napój przygotowany z kawy mielonej, zamkniętej w szczelnym opakowaniu. Jakie inne zalety mają młynki do kawy i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Młynek do kawy
Młynek do kawy.

Przyjdzie moment, w którym każdy kawosz zastanowi się nad tym, czy do przygotowania czarnego napoju w domu, faktycznie przyda mu się młynek do kawy. Jeśli także uwielbiasz jej wyrazisty smak, to zakup młynka do kawy będzie tylko kwestią czasu. Pozostaje odpowiedź na pytanie, jaki młynek wybrać? Bez względu jednak na to, czy wybór padnie na młynek ręczny, żarnowy, elektryczny lub ekspres do kawy z młynkiem – to świeżo zmielona kawa po zaparzeniu zawsze da wyjątkowy aromat i smak, który będzie zdecydowanie lepszy napoju przygotowanego z kawy mielonej.  

Młynki do kawy – rodzaje

Na początku warto wiedzieć, że młynki do kawy mogą mieć inną mechanikę działania – na rynku można zaopatrzyć się w ręczny młynek do kawy lub młynek elektryczny. Z kolei zwracając uwagę na typ mielenia, można wyposażyć się w żarnowy lub nożowy młynek do kawy. Dostępne są także młynki wykonane z różnych materiałów np. drewniany młynek do kawy, ceramiczny, stalowy lub szklany. Ostatecznie można zdecydować się także na młynek wbudowany w ekspres do kawy. 

Młynek do kawy ręczny czy elektryczny?

Elektryczny młynek do kawy
Elektryczny młynek do kawy.

Kiedyś w wielu domach królowały drewniane młynki ręczne, które oprócz mielenia kawy, służyły także np. do mielenia pieprzu. Obecnie także są popularne, gdyż ze względu na regulację stopnia zmielenia (większość urządzeń ją ma), świetnie nadają się do przygotowania aromatycznej kawy przy użyciu m.in. do dripperów, kawiarek, Chemeksów, jak i french pressów oraz ekspresu przelewowego. Ręczny młynek do kawy działa poprzez napędzanie żaren lub noży korbką, co z kolei sprawia, że ziarna nie nagrzewają się i w konsekwencji nie ubożeją w smaku. Tego typu młynki do kawy są cichsze niż młynki elektryczne i jeśli są prawidłowo używane, to są także bezawaryjne. Cena dobrego młynka ręcznego zaczyna się od około 100 zł (można kupić tańsze urządzenia, jednak ich jakość i trwałość jest wątpliwa). Świetnie sprawdzi się młynek ręczny do kawy np. firmy La Cafetiere, Porlex Mini lub Hario Slim. Z kolei młynek elektryczny to rozwiązanie dla osób, które chcą poświęcić mniej czasu i energii na mielenie kawy. To lepsze urządzenie dla kawoszy, którzy chcą przyrządzić w krótkim czasie napój dla większej ilości osób, a także dla osób, które używają tego sprzętu tylko w domu. Ich zaletą jest także to, że posiadają dodatkowe funkcje, w tym np. programator czasowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że elektryczny młynek do kawy jest bardziej hałaśliwy i awaryjny. Cena elektrycznego młynka do kawy zaczyna się zazwyczaj od ok. 150 zł – wśród dostępnych na rynku polecane są młynki firm: Bodum, Baratza, Hario i Sage

Przeczytaj także:   Tchibo Family – kawa, która da ci chwilę przyjemności

Młynek do kawy żarnowy czy nożowy (ostrzowy)? 

Młynek żarnowy (ręczny lub elektryczny) ściera kawę, przez co kawa nie traci swoich walorów smakowych. Urządzenia posiadają regulację stopnia mielenia, dlatego uzyskaną kawę można zaparzać na wiele sposobów. Z kolei ostrzowy (nożowy) młynek do kawy tnie ziarna, co sprawia, że kawa nagrzewa się i w konsekwencji jest mniej aromatyczna. Dodatkowo mielenie kawy przy jego pomocy skutkuje powstawaniem pyłu kawowego, przez co kawa jest bardziej kwaśna. Pierwszy z nich sprawdzi się u bardziej wymagających amatorów kawy, którzy muszą jednak nastawić się na to, że młynki żarnowe są droższe od nożowych.