Najdroższa kawa świata: Kopi luwak czy może jakaś inna?

Ekspresy do kawy na Ceneo

Najdroższa kawa świata: Kopi luwak czy może jakaś inna?

Przez wiele lat kawa Kopi luwak uznawana była za najdroższą kawę świata. Oprócz ceny, duże zainteresowanie stanowił także jej sposób produkcji – ziarna kawy pozyskiwało się z odchodów łaskuna, czyli małego ssaka żyjącego w Azji. Czy kawa Kopi luwak nadal stanowi najbardziej luksusowy wybór wśród kaw?

Kopi luwak – co to za kawa i czemu jest droga?

Kawa z gatunku Kopi luwak produkowana jest w Azji, głównie w Indonezji, na Filipinach oraz w Timorze Wschodnim. Powstaje z odchodów luwaka (inaczej też: łaskuna lub cyweta), czyli małego zwierzątka, którego codziennym pożywieniem są soczyste owoce kawy. Gdy miąższ zostaje strawiony, wydalana jest pestka, używana do produkcji kawy. Warto podkreślić, że wyborny smak kawy jest efektem tego, że żyjące na wolności luwaki, wybierają tylko najlepsze owoce, co w efekcie daje specjalnie selekcjonowane ziarna kawy. Po zebraniu pestek wystarczy je oczyścić, wysuszyć i usunąć skórkę, by później posortować i rozpocząć proces palenia. Cena kawy Kopi luwak jest tak wysoka nie tylko ze względu na niezwykły proces produkcji, ale także dlatego, że procedura ta jest czasochłonna. Ssak zjada 1 kg owoców dziennie, jednak otrzymuje się z nich tylko 50 g ziaren kawy. Dlatego też za 100 g kawy płaci się ok. 400 zł. 

WAŻNE! Obecnie producenci stosują masowe metody uzyskiwania kawy Kopi luwak i tak jak kiedyś zbierano odchody od dziko żyjących luwaków, tak dzisiaj trzyma się je w niewoli i karmi owocami kawy. Oprócz tego, że nie jest to etyczne, to dodatkowo wpływa negatywnie na jakość kawy – na wolności luwaki selekcjonowały najlepsze jakościowo owoce, natomiast trzymane w hodowli, jedzą wszystkie, które zostaną im podane. 

Inne drogie kawy

Istnieje wiele kaw, które zdążyły swoją ceną przebić cenę Kopi luwak. Należy do nich np. Black Ivory Coffee i w jej produkcji wykorzystuje się z kolei odchody słonia azjatyckiego. Black Ivory Coffee pochodzi z północnej Tajlandii i aby wyprodukować 1 kg tej kawy, zwierzę musi zjeść wcześniej 33 kg owoców kawowca. Jak można się domyślać, wynika to z faktu, że wiele z owoców miażdżonych jest już na etapie przeżuwania, a te które dotrwają do końcowego etapu produkcji, nierzadko ciężko jest odnaleźć. Zaletą tej kawy może być to, że produkcja nie jest masowa, jak w przypadku kopi luwak. Słonie nie są więzione, należą do fundacji, która się nimi opiekuje, a owoce kawowca to tylko dodatek w ich diecie. Ograniczeniem w jej spożyciu może być cena – za 1 kg należy zapłacić ok. 1000 dolarów. Inną kawą, która także uznawana jest za drogą, jest kawa Blue Mountain pochodząca z Jamajki. Jeśli jest produkowana z wysokiej jakości niebiesko-zielonych ziaren, to zachwyca pełnym aromatem, równowagą w kwasowości i owocowości. Cena Blue Mountain jest wysoka ze względu na to, że ta najlepsza pochodzi z najwyżej położonych upraw na świecie, czyli z pasma gór The Blue Mountain na 2100 m n.p.m. Cena Blue Mountain za 100 g to ok. 100 zł. Kolejna kawa, która uznawana jest za tą z najwyższej półki to Esmeralda Special pochodząca z Panamy. Jest to kawa wyjątkowa, która otrzymała najwięcej nagród i wyróżnień spośród wszystkich dostępnych na świecie. Jest wyjątkowa, chociażby dlatego, że zbiera się ją raz w roku, a zakupić ją można tylko na specjalnej aukcji – jej cena to za 100 g ok. 100 zł, jednak ze względu na licytację, mogą się wahać. 

Przeczytaj także:   Kiedy lepiej sprawdzi się ekspres przelewowy, a kiedy ciśnieniowy?

A co zamiast kopi luwak i innych, drogich kaw?

Aby poczuć wyjątkowy smak i aromat kawy niekoniecznie trzeba płacić tak wysokie kwoty za kawę, jak w tych, wymienionych powyżej. Świetną alternatywą są kawy pochodzące z małych palarni, które także posiadają wiele nietypowych walorów i z całą pewnością można zaliczyć je do grona kaw wyjątkowych. Jedną z takich kaw jest kawa Kenya Githaka AA pochodząca z Kiambu, regionu w sercu Kenii. Jej koneserzy uwielbiają ją za malinowo-porzeczkowy aromat oraz niewielki stopień goryczki. Kawy tego typu segmentu także pomogą doświadczyć niesamowitych wrażeń każdemu kawoszowi.